Upala jajnika - prepoznajte simptome i izlečite se na vreme
Zdravlje i lepota
Upala jajnika (ooforitis) najčešće je prouzrokovana bakterijskom infekcijom. Može se javiti i kao posledica hronične inflamatorne bolesti karlice (PID). Takođe, postoji i autoimuni oblik upale jajnika koji je uzrokovan poremećajem imunog sistema. Oboljenje može zahvatiti samo jedan jajnik ili oba a može se proširiti i na okolne organe.
Upala jajnika je zarazno oboljenje. Prenosi se seksualnim kontaktom, te najviše pogađa žene u reproduktivnoj dobi između 20 i 30 godina. Osnovni problem je što ovo stanje u velikom broju slučajeva uopšte ne izaziva simptome ili su oni blagi sve do iznenadnog napada jakog bola.
Bol u jajnicima može biti akutni i hronični. Akutni bol se javlja i nestaje brzo odnosno u kratkom vremenskom periodu. Hronični bol u jajnicima počinje postepeno i zatim traje nekoliko meseci. Takođe, bol može biti kontinuiran ili povremen a intenzitet može biti od blagog do izuzetno jakog tako da ometa svakodnevni život.
Bez obzira na vrstu bola čak i ako je sasvim blag i periodičan, ne treba ga ignorisati jer može biti jedan od osnovnih simptoma upale jajnika. Simptomi se mogu razvijati i postepeno, te se vremenom pogoršavati. Prepoznaju se kao:
- bol u donjem delu stomaka i karlice,
- pojačano menstrualno krvarenje,
- krvarenje između menstrualnih ciklusa,
- poteškoće tokom mokrenja,
- bol ili krvarenje tokom seksualnog odnosa,
- obilan vaginalni iscedak neprijatnog mirisa,
- osećaj peckanja ili bol u vaginalnom području tokom mokrenja,
- otežano mokrenje,
- temperatura,
- povraćanje.
Uzroci upale jajnika
Upala jajnika je obično posledica polno prenosivih infekcija (hlamidija, gonoreja) ali bakterije mogu dospeti u reproduktivni trakt i kroz grlić materice tokom porođaja, abortusa ili pobačaja, kao i u slučaju ako je intrauterini uložak (spirala) pogrešno umetnut.
Upala jajnika dijagnostikuje se pregledom karlice, testiranjem krvi i ura, kao i uzimanjem cervikalnog i vaginalnog brisa. Takođe, u dijagnozi se koristi klasični i vaginalni ultrazvuk kako bi se procenila veličina jajnika, postojanje cista ili naslaga gnoja - apcesi.
Ultrazvuk ne može otkriti upalu jajnika na samom početku ali se mogu primetiti izvesne abnormalnosti. Ukoliko je potrebno može se raditi i laparoskopija, posebno ukoliko lekar sumnja na zapaljenje jajovoda. Tokom ove procedure, kroz otvor na stomaku uvodi se laparoskopska cev sa lampicom na vrhu. Procedura omogućava u vid stanje karličnih organa i uklanjanje blokada.
Lečenje upale jajnika
Opcije lečenja zavise od uzroka upale. Ukoliko su uzrok upale jajnika polno prenosive infekcije u lečenju se koriste antibiotici. Ukoliko je infekcija nastala kao posledica delovanja različitih bakterija, lečenje se obuhvata nekoliko vrsta antibiotika. Vrlo je važno da u lečenje budu uključena oba partnera.
Apscesi se takođe mogu lečiti antibioticima ili hirurškim putem odnosno drenažom inficiranih apscesa. Ukoliko je u pitanju autoimuni ooforitis u lečenje se može uključiti hormonalna terapija.
Upala jajnika koja se ne leči može dovesti do komplikacija kao što su oštećenja jajnika i jajovoda. Nelečena gnojna upala jajnika može imati za posledicu njihovo hirurško odstranjivanje. Takođe, oštećenje jajovoda može povećati rizik za ektopičnu trudnoću.
Ponekad oštećenje jajovoda može dovesti do infekcije. U slučaju da se infekcija ne leči, a apsces pukne, to može dovesti do sepse koja može biti rizična po život.
Upala jajnika može prouzrokovati probleme za začećem. Ukoliko se ne leči, ožijno tkivo i priraslice mogu sprečavati začeće. Ukoliko priraslice nije moguće otkloniti hirurškim putem, rešenje može biti vantelesna oplodnja.
Najbolja prevencija upali jajnika su zaštićeni seksualni odnosi i ograničenje broja seksualnih partnera. Teže posledice se mogu sprečiti ranom dijagnozom i lečenjem zbog čega su redovni sistematski pregledi neophodni.
Srodni tekstovi:
Staklene pregrade
Staklo u enterijeru poslednjih godina je trend. Ipak, koliko god da je moderno, akcenat kod upotrebe...
DetaljnijeMerdevine: čemu služe, gde se koriste i koji sve modeli postoje
Jedna od najčešćih stvari koju skoro svako domaćinstvo ima, a koja spada u grupu alata, uprav...
DetaljnijeDržači za telefon
Danas svi koristimo pametne uređaje. Postali su sastvani deo našeg privatnog, društven...
DetaljnijePokloni poslovnim partnerima mnogo govore o vama – ne štedite i budite originalni
Svaka firma, kao deo svog marketinga i aktivnosti koje imaju cilj da poboljšaju poslovanje, t...
Detaljnije