Šta je diskus hernija i kako je prepoznati?
Zdravlje i lepota Zdravlje i lepota
Bol u leđima je najčešći bol sa kojim se susrela velika većina osoba. Diskus hernija može biti jedan od uzroka, a ta bol ograničava pokrete i pravi problem pri svakodnevnom funkcionisanju.
Kako izgledaju simptomi diskus hernije i kakvo je to oboljenje? Ko najčešće pati i kako se leči, a kako treba da se radi na prevenciji?
Pročitajte sve detalje u nastavku teksta.
Diskus hernija – sve češći razlog bola duž kičme
Kičmeni stub je centralna veza sa ostatkom koštano-zglobnog sistema, ali primarna uloga je čuvanje kičmene moždine unutar pršljenova i bezbedno pokretanje čitave muskulature.
Između pršljenova postoje prirodni amortizeri pokreta i podsećaju na mekane jastučiće – to su diskusi. Ako se dogodi da se diskus pomeri, pršljen direktno udara jedan na drugi i to opterećuje kičmenu moždinu i izaziva bol.
Danas se sve češće sreće bol uzrokovana diskus hernijom jer diskusi probadaju sled nepravilnog opterećenja kičme i sve više sedenja, a premalo fizičke aktivnosti.
Kako se dijagnostikuje diskus hernija?
Da bi se otpočelo sa terapijom važno je da se uradi pravilna dijagnostika i potvrdi problem sa diskusima, a isključe drugi problemi.
Neurolog, reumatolog, ortoped, fizijatar su samo jedni od stručnjaka koji se mogu uključiti za dijagnostiku i potvrđivanje stanja.
Rendgen, MR, skener, dopler krvnih sudova je samo neka od procedura koje se mogu koristiti da se potvrdi koji su pršljenovi pogođeni i gde se bol ispoljava.
Koji su simptomi diskus hernije?
U zavisnosti od mesta uklještenja nastaju različiti problemi. Najčešće se javlja spazam mišića, stezanje, trnjenje duž noge, bol pri dužem stajanju i bol pri pokretima.
Jedna od važnih karakternih osobina jeste da se javlja bol i otežan hod pri hodu na prstima, a može se javiti i problem sa mokrenjem i potencijom.
Ako je diskus hernija u vratnim pršljenovima slični simptomi će pogoditi gornji deo tela i izazvati trnjenje i bol duž ruku. Takođe, može se javiti i vrtoglavica, bol u glavu i bol u vratu, a ne lečenjem se simptomi samo pogoršavaju.
Lečenje i prevencija
Lečenje diskus hernije je u glavnom ne-operativno i podrazumeva lekove koji ublažavaju upale, bolove i relaksiraju mišiće uz kinezi terapiju i aparate koji služe za oslobađanje tela od bola.
Fizijatrijski centar čini važnu kariku u lečenju i saniranju povrede koja, ako znatno ograniči pokrete, mora biti i operisana. Pre toga treba pokušati sa fizioterapijom koja će da snizi bol i ojača mišiće leđa da bi držali pršljenove u pravilnom položaju.
Mnoge promene se mogu i preduprediti, a najpre da se čuva normalna funkcija kičme. Pravilno saginjanje, podizanje tereta i treniranje je samo deo preporuka koje će sačuvati zdravlje kičme. Fizioterapeuti su prave osobe koje će dati preventivne savete i objasniti pravilne tehnike tako da naš pokret ne nanosi problem kičmi.
Ipak, ako se promene pojave važno je na vreme postaviti dijagnozu i započeti lečenje jer će to lakše otkloniti bol i sprečiti sva veća oštećenja koja se mogu javiti.
Ne dozvolite da postanete kandidat za operaciju i da hroničan bol i nemogućnost kontrolisanja fizioloških potreba potpuno ugroze normalno funkcionisanje. Prevencijom i adekvatnim lečenjem sanirajte sve probleme.
Srodni tekstovi:
Kako da nameštaj bude nešto što će na prvi pogled ostaviti bez daha
Dovoljno je i da se samo pomene luksuzni nameštaj, a da svakom na pamet padne veliki broj kva...
DetaljnijeIzjava povodom odluke američkog okružnog suda u okrugu Kolumbija
Beograd, Srbija, 26. maj – Kompanija Xiaomi, globalni tehnološki lider, sa zadovoljstvo...
DetaljnijePovećajte bezbednost na radnom mestu uz nekoliko ključnih saveta!
Bezbednost na radnom mestu predstavlja jedan od najvažnijih aspekata svake organizacije. Zdravlje i ...
DetaljnijeŠta treba znati pre kupovine stana?
Mnogi koji su pred traženjem stana za sebe i svoju porodicu su u toj situaciji prvi put i puni su pi...
Detaljnije